Jedálenské sety by nemali chýbať v žiadnej domácnosti

Súčasné trendy moderného bývania čoraz viac vedú k prepojovaní a zlučovaní miestností. Dôsledkom sú otvorené a vzdušné interiéry, v ktorých sa jednotlivé funkčné zóny prelínajú: obývacie izby slúžia zároveň ako domáce pracovne, spálne zahŕňajú miesto pre cvičenie a relaxáciu a chodby sú premenené v šatne.

Takéto riešenie priestoru je tiež príčinou, prečo sú jedálne ako samostatné miestnosti stále vzácnejšie. Napriek tomu sa ukazuje, že jedáleň v domácnosti plní jednu z najdôležitejších funkcií, a preto by sa na ňu pri zariaďovaní interiéru nemalo zabúdať.

Ak sa v rámci svojho bývania stretávate s nedostatkom miesta a nemôžete vyhradiť miestnosť či jej časť pre jedáleň, môžete zvoliť priestorovo úspornú variantu v podobe jedálenských kútov a setov. Ich začlenením do interiéru výrazne zvýšite kvalitu a funkčnosť bývania, nehovoriac o skvalitnení spôsobu stolovania a stravovania.

Okrem tejto rýdzo praktické funkcie majú jedálenské sety tiež veľmi dôležitú funkciu a to sociálnu: v modernej dobe nahrádzajú pomyselný oheň, u ktorého sa od pradávna schádzala celá rodina. Spoločné stolovanie sa vo všetkých kultúrach považuje za dôležitý symbolický akt, ktorý slúži k utužovaniu a posilňovaniu medziľudských vzťahov. Preto by ste ani v dnešnej hektickej dobe nemali zabúdať na spoločné stolovanie s rodinou a priateľmi.

 

Ak ste tak ešte neurobili, určite si pre skvalitnenie a spríjemnenie bývania kúpte jedálenský set. Ich ponuka je v súčasnosti naozaj široká, takže si môžete vybrať materiál, štýl a prevedenie, aké vám najviac vyhovuje. Vysoká kvalita a špičkový dizajn sú u moderných setov samozrejmosťou. Neobmedzenú možnosť voľby dnes tiež máte, čo sa veľkosti týka: na výber sú ako malé sety, ktoré nezaberú viac ako meter štvorcový, tak sety pre 8 osôb, ktoré ocenia predovšetkým milovníci organizovania veľkých večerí a hostín.

Okrem praktickej a sociálnej funkcie jedálneho setu nesmieme zabúdať na jeho dekoratívnu funkciu. Jedálenské sety sú veľmi štýlové a in, takže sa ľahko stanú zaujímavým doplnkom každého priestoru. Moderný a nadčasový vzhľad interiéru prepožičia napríklad sklenený jedálenský set, alebo set so stoličkami s výrazným farebným čalúnením.