Stoly pre modernú jedáleň

Pri jedálenskom stole sa stretáva celá rodina. Spoločné jedlo je určitým rituálom, ktorý si zaslúži príjemné prostredie. K jeho vytvoreniu nám pomôže aj krásny stôl.

K príjemnému stolovaniu prispieva nielen krásne upravené prestieranie. Veľmi dôležitý je aj dizajn samotného stola. Dizajnové a nábytkárske štúdia dobre vedia, že stále viac ľudí túži po originalite aj v oblasti úžitkového nábytku a ich požiadavkám sa snažia vyjsť v ústrety.

Moderné stoly so zameraním na klasiku aj dizajn

Moderné jedálenské stoly sa pýšia čistým dizajnom a nadčasovými materiálmi. Obľúbené je číre sklo, masívne drevo, kov a ich kombinácie. Materiál, farba a konečne aj samotná povrchová úprava by mali vždy vychádzať zo štýlu jedálne, aby s ňou ladili. Na druhú stranu, nie je na škodu, keď jedálenský stôl zároveň dokáže priestoru dominovať a vyniknúť v ňom.

Klasiku medzi jedálenskými stolmi predstavujú štvorcové alebo obdĺžnikové jedálenské stoly. Do menších bytov môžeme zvoliť veľkosť 80 na 80 cm alebo stôl pohodlne umiestniť do rohu miestnosti. Naopak priestornejším riešením pre početnejšie rodiny a väčšie priestory sú stoly oválne a obdĺžnikové. Myslite však na to, že oválne a okrúhle stoly sú všeobecne výrazne náročnejšie na priestor.

Stoličky k jedálenskému stolu

Súčasne s výberom jedálenského stola by sme sa mali zamerať aj na voľbu vhodných stoličiek. Pohodlie je však individuálna záležitosť, niekomu vyhovuje sedenie na tvrdšej stoličke, iný dá prednosť mäkkému čalúneniu.

Tvrdším variantom sú stoličky z dreva, pre mäkkšie posedenie môžeme vyberať z stoličiek potiahnutých látkou. Riešením môže byť tiež čalúnenie. Zaistí väčšie pohodlie a zároveň môže byť vyrobené v rôznych farbách, vďaka ktorým ľahko zladíme jedálenskú zostavu so zvyškom textilu v jedálni. Interiér jedálne alebo kuchyne potom pôsobí ucelene a jednotne.