Ako vyberať jedálenský stôl, aby vyhovoval celej rodine

Pri zariaďovaní jedálne sme limitovaní priestorom, ktorý máme k dispozícii, a počtom osôb v domácnosti. Odborníci ale odporúčajú, ak to len trochu ide, jedálenský stôl rozmerovo naddimenzovať.

jedálenský stôl - drevo, kov

Je praktické zvoliť stôl vždy väčší, než potrebujeme: pre klasickú štvorčlennú rodinu sa hodí nábytok so šiestimi miestami. Je to pohodlné (váza s kvetmi, kanvica s čajom ani sviečky na stole neprekážajú) a v prípade návštevy to len oceníme.

Jedálenský stôl sa nemá krčiť v kuchynskom kúte. S trendom prepájanie miestností našiel svoje miesto na ceste medzi kuchynskou linkou a obývacou izbou, alebo priamo v ňom.

Najviac vyhľadávané je drevo masívne alebo dyhované. U takého stola, s pevným vzhľadom, je radosť sedieť! Ďalšou možnosťou je kombinácia dreva a skla alebo dreva a kovu, kovu a skla. Kov a sklo ale pôsobí studenšie, konkrétne na sklenenej doske je vidieť každá nečistota a niekomu tento materiál pri stolovaní nevyhovuje (sklo je číre, matné alebo aj pieskované, vždy ale bezpečnostné, kalené).

Tvary a rozmery

Okrúhly stôl nikoho neuprednostňuje, nestavia do čela, všetci stolujúci na seba dobre vidia. Istou nevýhodou je vyššia náročnosť na priestor. Pre okrúhle stoly platí, že priemer 100 cm sa hodí iba pre 3-4 osoby, pre ďalšie dve je dobré pridať vždy 25 cm. Okrúhly stôl sa krásne vyníma vo veľkej miestnosti, najlepšie štvorcového pôdorysu.

Obdĺžnikový stôl je veľmi obľúbený, najžiadanejší je šesťmiestny. Konkrétnu veľkosť stola volíme podľa priestoru v miestnosti. Minimálne pre 6 osôb potrebujeme stôl dĺžky 150 cm, za optimálne sa má dĺžka 175 cm a komfortný rozmer je 210 cm.

Pre štyri osoby volíme obdĺžnikové jedálenské stoly o veľkosti 80x140 cm. K akémukoľvek dlhšiemu stolu nezabudneme zaobstarať väčšie svietidlo, ktoré osvetlí celú plochu. K minimalistickému stolu so sklenenou doskou sa hodí výraznejší luster, k drevenému masívu volíme jednoduchosť.

dizajnový jedálenský stôl

Štvorcové jedálenské stoly privítajú slobodné osoby napr. v garsónke, stôl možno ho ľahko umiestniť k stene, a ušetriť tak miesto. Pre dve osoby je vhodný rozmer aspoň 80x80 cm. Riešením pre jednu až dve osoby sú aj rôzne stolíky s doskou, pojazdné rýchlo presúvacé dosky, prípadne aj barový pult.

K stolu patria stoličky

Jedálenský stôl je často centrom rodinných i priateľských stretnutí. Mal by preto disponovať veľkorysú plochou. Dlhé hodiny príjemného posedenia však zaručia, až keď bude jedálenský stôl obklopený tými správnymi stoličkami.

Stoličky kupujeme zásadne so stolom, pretože je nutné vyskúšať, ako sa na nich práve u konkrétneho stola sedí. Nikde nás nesmú tlačiť spodné dosky, dôležité je zladiť aj štýl, veľkosť a materiál. Doska jedálenského stola má byť 25-35 cm nad sedadlom stoličky a súčasne 75 cm nad zemou. Menšie jedálne potrebujú subtílnejšie stoličky, ľahšie, môžu byť aj sklápacie. Veľké jedálne znesú masívne stoličky s vyšším operadlom, podrúčkami a mäkkým čalúnením.

Jedálenské stoly z našej ponuky:

Kuchynský stôl býva stredom jedálne. Pri jeho výbere by sme teda mali dbať na to, aby bol dostatočne veľký a kvalitný. Minimalistický sklenený stôl sa nehodí do rustikálnej jedálne a naopak veľký masívny stôl sa nehodí do malého vzdušného kuchynského kúta.

Jedálenský pevný drevený stôl. Nohy stola sú masívne a plat stola z lamina.

Jedálenský stôl laminovaný s kovovými nohami

Rozťahovací jedálenský stôl kombinácia kov a lamino

Dizajnový stôl v talianskom štýle

Rozťahovací kuchynský stôl v modernom prevedení vyrobený z kvalitného dreva. Stôl je vhodný pre 6 osôb. Stôl má pevnú konštrukciu, ktorá zaisťuje vysokú pevnosť a dlhú životnosť. 

Vďaka veľkému výberu tvarov a veľkosti stolov, možnosti rozkladania, tvaru a sily nôh stola, rôznych typov a tvarov hrán, farebného morenia, materiálu stolových dosiek či celého stola a možnostiam ďalšieho výberu si možno vybrať jedálenský stôl podľa typu kuchyne, kuchynského kúta alebo jedálne.