Moderné jedálenské zostavy

Mať doma pohodlné stoličky a bezchybný stôl správnej veľkosti, u ktorého si radi len tak posedíme či porozprávame pri káve, je polovica úspechu.

Okrem toho súčasným trendom bývania je otvorená dispozícia, kde kuchyňu s obývačkou spája jedáleň. Základný jedálenský set tvorí jednoduchý či rozkladací stôl so stoličkami.

Rozkladací stôl je najlepším riešením, pretože ho v prípade početnejšej návštevy zväčšíme do požadovanej veľkosti. Jeho mechanizmus a konštrukcia by mali umožniť jednoduché rozloženie.

Aký veľký má byť jedálenský stôl?

Na jednu osobu rátame s šírkou 60 cm a hĺbkou 30 cm. Na pohodlné stravovanie potrebujeme šírku stola aspoň 90 cm. Ideálny rozmer pre 6 osôb by mal mať dlhšiu hranu 180 až 220 cm, kratšiu 90 - 100 cm.

Príjemne pôsobia oválne a kruhové stoly, ale sú náročnejšie na veľkosť priestoru. Kruhový stôl pre dve osoby má mať minimálny priemer 90 cm.

Masív, kov, alebo sklo?

Pri výrobe stolov sa najčastejšie používa masív, kov, sklo alebo ich kombinácie. Inšpiratívnym materiálom je sklo, ktoré je v posledných rokoch in. Navodzuje pocit čistoty a zároveň pocit ľahkosti.

Sklenená doska stola je síce citlivá na nečistoty, ale ľahká na údržbu i stolovanie bez obrusu. Používa sa ako sklo transparentné, tak satinované (pieskované).

Klasikou pri výrobe stolov je masív, ale ani ten nie je úplne ideálny pre stolovanie. Je háklivý na vlhkosť a vyžaduje špeciálnu úpravu.

Dobre sa udržujú dosky z lakovaného dreva, ale aj tu pozor na vyliate tekutiny, aby nezostali škvrny.
Pozor dáme aj na vysokú teplotu tanierov, preto pri servírovaní používame podložky. Chúlostivejšie sú dosky stolov napustených voskom či olejom.

Moderné jedálenské zostavy

 

Jednoduché tvary stoličiek

Stoličky sa vyberajú dosť zle, výhodou ale je, že dnešok praje jednoduchým tvarom. Obľúbené sú podnože z chrómovaných ohýbaných trubiek, drevené tvarované lamely aj plast.

Sú v ponuke v nových tvaroch, materiáloch i farbách. Ani stoličky sa nezaobídu bez ergonómie, či už rozmerovej či tvarovej. Sedenie na jedálenskej stoličke má byť pohodlné.
Subtílne kresielka s rôzne vyriešenými kovovými podnožkami vo výrazných pastelových farbách sa hodia aj k jedálenskému stolu.

Ak sa počet osôb pri stole často mení, oplatí sa kúpiť si stoličky stohovateľné alebo sklápacie, ktoré nezaberú veľa miesta. 

V obľube sú subtílne a dynamické stoličky z dreva či tvarovanej preglejky, plastu alebo ocele v rôznych povrchových úpravách a sedáky z textilnej kože alebo aj látkové.

V našej ponuke nájdete jedálenské zostavy, ktoré sa hodia ako do obývacích izieb, tak do jedální a kuchýň. Ponúkame jedálenské zostavy do menších priestorov, kde možno jedálenské stoličky zasunúť presne pod jedálenský stôl. Môžete vyberať z rôznych farebných prevedení a mnohých dizajnoch. V ponuke sú jedálenské zostavy kovové alebo jedálenské zostavy drevené.