Masívne jedálenské stoly

moderná kuchyňa

Masívny jedálenský stôl odjakživa býval centrom kuchyne. Jedlo sa u neho, pripravovali sa tu pokrmy, vykonávali sa tu všetky domáce aktivity, večer sa u neho schádzala celá rodina. Aj dnes je významnou súčasťou kuchýň a jedální. Viete si ho vybrať?

Ideál? Dve miesta naviac!

Pri kúpe jedálenského stola aj pri zariaďovaní miestnosti samozrejme musíte brať ohľad na plochu, ktorú máte k dispozícii. Vždy by ste ale mali voliť aspoň dve miesta na sedenie navyše pre prípadných hostí. Rezervné stoličky môžu byť v prípade rozkladacej varianty stola uložené v komore, alebo slúžiť napríklad v predsieni na posedenie pri prezúvaní, a pod.

masívny jedálenský stôl do kuchyne

V otvorených obytných priestoroch sa stôl umiestňuje buď blízko okien, alebo logicky tvorí predel medzi zónou kuchyne a obývacou izbou. Tiež sa často jedálenské stoly integrujú priamo do obývacej zóny.

Šesť osôb sa zmestí ku stolu s dĺžkou 180 cm. Každý prítomný by mal mať plochu 60 cm širokú a hlbokú okolo 30 cm.
    

Pre štyri osoby vyberte obdĺžnikový stôl o veľkosti 80x140 cm.
    

Okrúhle stoly potrebujú viac miesta, nedajú sa umiestniť k stene. Priemer 100 cm postačuje maximálne pre štyri osoby (na ďalšie dve sa pripočítava 25 - 30 cm).
   

Doska jedálenského stola má byť vo výške 75 - 80 cm nad podlahou.
     Medzi sedadlom stoličky a doskou stola potrebujete najmenej 20, skôr 25 cm miesta pre pohodlné usadenie.

masívny jedálenský stôl okrúhly

Okrúhle a oválne jedálenské stoly

Pokiaľ nám to dispozičné riešenie kuchyne alebo jedálne dovolí, je zaujímavé použiť  priestranné okrúhle alebo oválne jedálenské stoly. Tento tvar jedálenských stolov môžu ponúknuť oproti klasickým jedálenským stolom pohodlnejšie stolovanie.

Okrúhly stôl ponúkame v rôznych farebných a dizajnových variáciách. Okrúhly jedálenský stôl si môžete vybrať aj v rôznych veľkostiach. 

jedálenské stoličky do kuchyňe

Stoličky kupujte buď v sete so stolom, alebo si naopak vyberte dizajn, materiál a rozmer, ktorý vyhovuje vašim potrebám sedenia. Módne sú aj kombinácie rôznych farieb v jednom dizajne. Jedálenský stôl by mal ladiť s ostatným typom nábytku. Všetko záleží na vašej fantázii a štýlu vybavenia interiéru.