Stoličky do domu - základ pohodlia

Pevný priestranný stôl a stabilná pohodlná stolička tvoria odnepamäti srdce kuchýň a jedální - základ pohody a súdržnosti rodiny, ktorá sa spravidla u jedla schádza a sýti tu nielen hladné krky, ale tiež preberá záležitosti celého dňa a akosi "upokojuje" z pracovného tempa do pomalších obrátok rodinnej pohody. K tej prispievajú nielen endorfíny vyplavené v priebehu konzumácie pokrmov, ale tiež pohodlie "dobrého posedenia".

V menej priestranných bytoch býva jedáleň často ochudobnená a štylizovaná do minimálnych rozmerov - skladacieho stolíka a jednej či dvoch stoličiek, prípadne barového pultu so stoličkami. Pre organizovanie slávnostných hostín a pohodlné posedenie to nie je práve ideálne, aj táto forma má však dobré riešenie. Spočíva v nákupe kvalitných stoličiek, zodpovedajúcich rozmerov priestoru a požiadavkám užívateľov.

drevené stoličky

V každom prípade aj u tohto nábytku by mala platiť hlavná zásada - mal by byť pre užívanie bezpečný, stabilný a pohodlný. V klasických jedálňach s dostatkom priestoru využijeme tento komfort a nešetríme na súpravách jedálnych stolov so stoličkami. Solídne nábytkové zostavy síce nie sú z najlacnejších, v mnohých prípadoch ale svojich užívateľov "prežijú" a môžu následne slúžiť napríklad aj ďalšiu generáciu. To platí najmä o celodrevenom nábytku, ktorý toľko nepodlieha diktátu módy a nestratí na kvalite ani dlhodobým a častým užívaním. Klasické jedálenské stoličky bývajú s vyšším operadlom, často sú pre pohodlnejšie posedenie čalúnené.

plastové stoličky

Plastové stoličky

Naopak nové trendy dávajú prednosť plastu, ktorý okrem dobrej tvarovateľnosti vyniká tiež farebnosťou. Takýto nábytok sa však skôr než do klasických jedální hodí k modernej minimalistickej kuchyni a často býva kombinovaný so sklenenými stolmi a stolíkmi, ktoré sú veľmi efektné, zato však náročnejšie na údržbu. Do rodiny s malými deťmi sa z tohto dôvodu veľmi nehodia a proti môžu v tomto prípade hovoriť aj pomerne ostré hrany, ktoré môžu byť pre batoľatá a deti predškolského veku hrozbou.