Jedálenské sety zvýraznia pôžitok pri stolovaní

Rozhodli ste sa zariadiť si jedálenský kút či rovno samostatnú jedáleň? Ak v nej bude tá správna jedálenská zostava, získate príjemné a kľudné prostredie, v ktorom bude stolovanie skutočným zážitkom.

Čoraz častejšie sa v interiéri pozná priestor určený na stolovanie. To, ako bude vyzerať, limituje plocha, ktorá je pre neho určená. Ale nech už si môžete dovoliť vyčleniť pre jedáleň miestnosť, či sa "musíte" uspokojiť s jedálenským kútom, vždy možno také miesto zariadiť pekne a efektívne. A ako na to? Základom je v prvom rade dobre zvolená jedálenská zostava.

Jedálenský kút

Asi najčastejším prípadom býva jedálenský kút. Zvyčajne sa vojde do kuchyne bežnej veľkosti, pri určitom dispozičnom riešení býva súčasťou obývacej izby. Ak sa rozhodnete pre jedálenský kút v kuchyni, bude vám stačiť pravdepodobne iba jedálenský set s jedálenským stolom a stoličkami.

V prípade nedostatočne veľkej plochy si k nemu kúpte aj praktické police, na ktoré môžete odkladať veci potrebné k stolovaniu, a ušetriť tak na stole veľmi potrebné miesto.

Ak si zariaďujete novú kuchyňu, zamyslite sa nad tým, do akej miery by bolo vhodné oddeliť pracovnú časť od jedálenskej. Pekný a vkusný predel môžu tvoriť napr komody. Presklené, prakticky členené. Pri nedostatku miesta tak do nich môžete uložiť riad, príbory, ale aj utierky, obrusy a ďalšie veci potrebné na stolovanie.

Kvalitné jedálenské sety

jedálenský kút v obývacej izbe vyžaduje starostlivý výber dezénu nábytku tak, aby zodpovedal ostatnému vybaveniu miestnosti, prípadne ich vhodne dopĺňal. Keďže jedálenská zostava obsahuje niektoré prvky zhodné s nábytkom určeným pre obývaciu izby, môžete obývaciu časť doplniť vhodným sedením, konferenčným stolíkom, televízorom, prípadne knižnicou apod

Jedáleň

Ak už viete, ktorá jedálenská zostava je tá pravá, môžete sa vrhnúť na zariaďovanie jedálne v celej miestnosti. Dominovať by jej mal kvalitný stôl, ideálne rozkladací, s dostatočným počtom stoličiek. Ďalšie dôležité vybavenie jedálne tvorí komoda. Môže byť buď presklená, kam sa ukladajú taniere, misy a pod, alebo celodrevená, s praktickými zásuvkami.